DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 30.05.2010 20:03:03 

Blondy & Nikita & Filip

Americký Pitbull Teriér

 

APBT - fakta
 
·         Celý název : Americký pitbull terriér
 
·         Anglický název : American pitbull terrier
 
·         Jiné názvy : Pit Bull, Pit Bull Terrier, American Bull, American Pit Bull, American Pit Bull Dog, Stafordshire Terrier, Yankee Terrier, Yankee Bull Terrier, American Bull Terrier, Pit Dog
 
·         Mezinárodní zkratka : APBT
 
·         Registrace : UCA, UKC, NKC, ADBA, CKC, APBR, APRI, ACR, BFKC, SDR, AADR, UKCI, GR
 
·         FCI : neuznané plemeno
 
·         Země původu : Spojené státy Americké ( USA)
 
·         Doba vzniku : 18. – 19. Století
 
·         Původní využití : bojový pes, zápasník
 
·         Využití dnes : všestranné, společník
 
·         Věk : cca 12 let
 
·         Hmotnost : 14 – 36 kg
 
·         Výška : 46 – 56 cm
 
·         Charakter : Statečnost, odvážnost, oddanost, houževnatost, loajálnost, je čilý a společenský, ostražitý, plný vitality, síly a energie. Toto jsou typické vlastnosti pro tyto psy. Naopak agresivita je naprosto nežádoucím znakem.

Popis :

Hlava je nepříliš dlouhá, nejširší mezi ušima, hranatá s výraznýni lícními kostmi. Je proporcionálně vyvážená k tělu. Uši kupírované (na území ČR je kupírování zakázáno zákonem proti trání zvířat) nebo nekupírované, posazené vysoko na hlavě bez záhybů. Oči jsou tmavé, malé, oválné, hluboko posazené. Při pohledu ze strany mají trojúhelníkový tvar. Mohutný a svalnatý krk přechází v silnou a hlubokou hruď. Tělo na první dojem budí pocit extrémní síly na velikost psa. Je silné, svalnaté. Hřbet má krátký svažující se pozvolna od kohoutku k zádi. Nohy jsou silné s dobře vyvinutým svalstvem. Ocas je nízko nasazený, zužující se ke konci. Srst krátká, hustá, tvrdá na dotek hedvábná a lesklá. Povoleny jsou všechny barvy i jejich kombinace.

 

 

Můj názor na APBT

 

              Jméno tohoto plemene v dnešní době u některých lidí vyvolává vlnu histerie, dle mého názoru zcela zbytečnou. K tomuto plemeni jsem se poprvé dostala před čtyřmi lety díky svému expříteli, který vlastnil rodiče mojí fenky. Upřímě Vám můžu říct, že jsem byla vůči tomuto plemeni stejně nedůvěřivá jako většina lidí. Ovlivněná televizními reportážemi a novinovými články, kde moderátoři a redaktoři s oblibou popisují, jak je toto plemeno nebezpečné a zákeřné.  Ovšem Jack, otec mé fenky a první APBT se kterým jsem přišla do styku, si mě okamžitě získal. Když mi nedloho poté expřítel oznámil, že má štěňata měla jsem už jasno, že tohoto pejska chci mít doma. Vybrala jsem si  fenku, která dostala jméno Nikita. Koza ( jak jí doma říkám ) se mi stala nedocenitelným přítelem. Rok a půl na to jsem si k ní pořídila kluka jménem Blondy a nedávno přibyl druhý kluk jménem Filip, dnes si život bez mých zlatíček nedokážu představit.

 

              Když byl Nikitě jeden rok, tak jsme se poprvé dostali na akci pořádanou Lucky bull teamem s názvem Staffbull show. Na této akci se mi pouze potvrdilo, že když tyto pejsky vlastní pohodoví a rozumní lidé, tak Vám od těchto psů žádné nebezpečí nehrozí.  Upřímě si myslím, že tito psi do rukou každému nepatří. Člověk, který by si chtěl tohoto psa pořídit si musí uvědomit, co za psa si hodlá pořídit, protože je pravda, že v nesprávných rukách a se špatným nebo vůbec žádným výcvikem tento pes může být velice nebezpečný. Pokud si toto budoucí majitel uvědomí a poskytne psovi pevné vedení, správný výcvik a dostatek lásky, získá oddaného přítele, který ho bude milovat a udělá cokoliv, jen aby svého páníčka potěšil.

              Tohle všechno se krásně píše a doufám, že i čte, ale přesto všechno je důležité si uvědomit, že to je stále jenom zvíře, a to velice silné a inteligentní zvíře.

 


Kde končí APBT a začíná ASTT???

 

              Mnoho lidí má problém rozeznat tato dvě plemena od sebe a já se hrdě přiznávám, že patřím mezi ně.  Jak jsem již napsala AST byl vyšlechtěn z APBT. Mnoho stafordů i pitbulů splňuje standarty pro obě plemena. Takže vlastně co se exteriéru týče jsou si tito psi více než jen podobní.  Dokonce jsem se dočetla, že  z počátku byli do plemenné knihy AKC zapisováni i psi, kteří již byli uznáni v UKC jako pitbulové.

              Jiní lidé Vám budou tvrdit, že největší rozdíl je, že stafordi mají větší hlavu  a jsou daleko mohutnější. Můj osobní názor je, že je to blbost. Viděla jsem pitbuly, kteří jsou mohutnější než stafordi a naopak stafordy „hubenější“ než pitbuly. Každopádně můj osobní názor je, že můžete hledat sebevíc a v exteriéru psa, žádné podstatnější rozdíly nenajdete…

              Slyšela jsem i názor, že největší rozdíl je ten, že stafordi byli vyšlechtěni pro výstavy a pitbulové pro práci. V dobách formování těchto plemen to zajisté byla pravda, ale myslím, že v dnešní době je tento názor neopodstatněný. Mnoho stafordů se dnes používá jako pracovní psi a stejně tak mnoho lidí chová pitbuly pro výstavy, i když je to proti přirozenosti těchto psů, kteří jsou vyloženě pracovní.

              Dle mého názoru je zajímavější povahová část. V této části bude můj názor víceméně zaujatý, protože přeci jen mě osobně je bližší povaha pitbulů… Tím, že chovatelé stafordů tyto psy již od začátku separovali od psích zápasů, utlumili v nich povahové vlastnosti, kterých si naopak tolik cení chovatelé pitbulů, a to především ten dnes tolik diskutovaný GAME tedy bojovnost. Dalo by se říci, že si ze staforda vyšlechtili něco jako domácí gaučové mazlíčky v kožichu od pitbula a s velikou silou. Možná někteří majitelé pitbulů budou oponovat, že jejich mazlíčci jsou taky takoví a já nemohu než souhlasit. Ale je třeba si uvědomit, že stafordi jsou již přez 70 let šlechtěni tak, aby se v nich vlastnosti potřebné pro zápasy utlumily a na jejich povaze je to znát.

Ale na druhou stranu vzhledem k ilegálnosti psích zápasů, jak dlouho se ještě podaří chovatelům APBT podaří uchovat v liniích ty samé vlastnosti, jaké měli psi před 100 lety???           Tím, že chovatelé nemají legální možnost testovat, zda psi používaní v chovu mají stále ty samé předpoklady, zda mají stále v sobě game, budou se tito psi stále více a více povahově přibližovat ke stafordům a tím podle mě budou setřeny i poslední rozdíly mezi těmito plemeny.

 

 

GAME - BOJOVNOST

 

 

               Když se podíváme do historie lidé si vždy vážili psů, kteří byli úspěšní v boji. Pro úspěch bylo potřeba několik faktorů. Pes musel být silný, mít dobrý skus, mít tzv. bojovou inteligenci (zápasnické schopnosti ) , důležitou roli hrála i příprava na zápas po fyzické stránce, ale to nejdůležitější a to bez čeho by vše ostatní bylo na nic je GAME tedy BOJOVNOST. Tato vlastnost se nedá naučit, dědí se po předcích a je velice těžké ji uchovat i z tohoto důvodu se nejčastěji používala pouze liniová plemenitba ( byli i chovatelé, kteří do svých chovů nikdy nepoužili jedince z jiných linií, stejně jako nikdy nenabídli svoje psy ke krytí aby se game nevytratil ) .Důvodem je, že tato vlastnost je polygenetická a při neuváženém krytí se časem postupně vytrácí. Správná krytí se plánují i roky dopředu a velice pečlivě se vybírají psi, aby se tato vlastnost upevňovala a nevytrácela.

               Nuže a co to ten game vlastně je? Jak jsem již napsala game znamená bojovnost tedy chuť do zápasu, chuť bojovat. V žádném případě však nelze tuto vlastnost srovnávat s agresivitou. Je velice důležité si uvědomit, že tato vlastnost se velice úzce váže na psychiku psa. Pes, který bude ustrašený nebo agresivní rozhodně nebude game pes. Tohoto si chovatelé všimli již v začátcích tohoto plemene a díky tomu jsou dnes pitbullové z kvalitních a prověřených chovů klidní a vyrovnaní psi. V těchto chovech se nedával a nedává žádný prostor pro jakkékoliv psychické odchylky… Tato vlastnost znamená, že se pes nevzdává bez ohledu na únavu čí zranění. Někteří mají tuto vlastnost tak silnou, že jdou do extrému a radši zemřou, než aby se vzdali, za žádnou cenu nechtějí zápas opustit a budou bojovat, i když bude sotva stát na nohou. Dalo by se říci, že tito psi nemají žádný pud sebezáchovy a jejich činnost je sebedestruktivní. Takovýto pes ve spojení s faktory uvedenými výše bude skvělý zápasník. Takový pes totiž půjde do zápasu celým svým srdcem a v hlavě má jen jedno, a to vyhrát za každou cenu.

               Jak jsem již napsala game nelze zaměňovat s agresivitou. Tyto dvě vlastnosti spolu nemají nic společného. Dokonce se dá říci, že se vzájemě vylučují. Kdyby byl game to samé co agresivita, věřte tomu, že větší game by měl uštěkaný oříšek Vašich sousedů než kdejaký pitbull. Agresivní jedinec je povahově nevyrovnaný, psychicky labilní. Agrese je převážně projevem strachu.

               APBT je plemeno psychicky velice vyrovnané a to díky přísným selekcím, které byly a stále by měly být prováděny v každém chovu. Dříve, v dobách formování plemene, byly všichni psi v chovech minimálně jednou za život vystaveni zápasu, a to z dobrých důvodů.  Uvědomte si, že APBT JE plemeno vyšlechtěné pro boj a touto cestou docházelo k selekci nevyrovnaných psů. Psi museli mít určité vlastnost, které se nejlépe projeví právě při boji. Před zápasem si hanleři vyměnili psy, vzájemně je umyli a zvážili a v některých případech i vypouštěli v ringu. Bylo zcela nežádoucí, aby psi projevovali agresivitu a to hlavně vůči lidem. Pokud se tak stalo, pes byl na místě nemilosrdně utracen, protože o agresivní psy nikdo nestál. Žádání byli psi se srdcem bojovníka a ne zabijáka a vraha. V chovech zůstávali pouze jedinci, kteří i v extrémních situacích prokazovali absolutní loajálnost vůči lidem. Proto se chovatelům podařilo vyšlechtit plemeno  vyrovnané povahy na 100 %  oddané člověku. Oproti všeobecné představě laické veřejnosti NIKDY nebylo toto plemeno používáno proti lidem, ale pouze proti rovnocenným soupeřům v ringu, a to pouze jiným pitbullům.


 

 

 

 

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek